Mgławice Ameryka Północna, Pelikan

Mgławice Ameryka Północna, Pelikan
Mgławice Ameryka Północna, Pelikan

Mgławica Ameryka Północna NGC 7000 – gazowo-pyłowa mgławica w gwiazdozbiorze Łabędzia, przypomina kształtem kontynent północnoamerykański. Chmura ciemnego pyłu w jej dolnej części przypomina Zatokę Meksykańską. Mgławicę odkrył William Herschel 24 października 1786 roku. Usytuowana ona jest 3° na wschód od Deneba, najjaśniejszej gwiazdy Łabędzia, tuż obok lewego górnego wierzchołka Trójkąta letniego. Należy do najpiękniejszych obiektów w tym gwiazdozbiorze. Choć można ją zobaczyć już za pomocą lornetki, jej okazałość może być jednak w pełni dostrzeżona dopiero na fotografiach. Mgławica znajduje się w odległości ok. 1500-2000 lat świetlnych od Ziemi i ma wielkość około 50 lat świetlnych. Całkowita masa mgławicy jest 100 razy większa niż masa Słońca.

Mgławica Ameryka Północna stanowi całość wraz z mgławicą Pelikan. Od mniejszej i ciemniejszej mgławicy Pelikan jest optycznie rozdzielona przez molekularne chmury ciemnego pyłu znanego jako ciemna mgławica LDN 935.

Mgławica Pelikan IC 5070 – znajduje się w odległości około 2000 lat świetlnych od Ziemi. Mgławicę tę odkrył Max Wolf na zdjęciu zrobionym 1 czerwca 1891 roku

Mgławice Ameryka Północna, Pelikan
Mgławice Ameryka Północna, Pelikan

Parametry zdjęcia:
– EOS 6D MOD
– Celestron Advanced VX
– Optolong UHC
– William Optics ZenithStar 61/360
– 35x 240s ISO 2000

2
0

Zostaw odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.